Dalším příkladem jsou pacienti, kteří měli rakovinu ve své hlasové schránce

Dalším příkladem jsou pacienti, kteří měli rakovinu ve své hlasové schránce

Naštěstí se věci mění, zejména na Západě,“ řekla.

Kolik máme sexu?

Ve své knize „Everybody Lies“ datový vědec Seth Stephens-Davidowitz píše, že Američané hlásí, že používají mnohem více kondomů, než se každý rok prodají, což naznačuje, že lidé mohou přehánět, jak často mají sex.

„V naší sexuchtivé kultuře může být těžké přiznat, že toho prostě tolik nemáte,“ uzavírá autor.

Výzkum ukazuje, že skutečně máme méně sexu. Jedna studie například zjistila , že od roku 2000 do roku 2018 se sexuální aktivita snížila mezi americkými muži ve věku 18 až 24 let, přičemž přibližně 1 ze 3 mužů tohoto věku neuvedl žádnou sexuální aktivitu v posledním roce.

Sexuální aktivita se také snížila u mužů a žen ve věku 25 až 34 let.

Podle Faulknera k sexuální nečinnosti mohla přispět velmi vysoká úroveň stresu, který lidé zažívají.

"Lidé mohou být více vystresovaní, než kdy byli. Existuje také větší tlak na to, aby byli určitým způsobem sexuální. Myslím si, že zejména po pandemii lidé hlásí, že přehodnocují svůj sexuální život nebo vztahy," řekla.

Chrapot lze definovat mnoha způsoby. Obvykle to znamená, že váš hlas zní jinak. Mohlo by to být dechové, chraplavé, napjaté, měkčí v objemu nebo nižší či vyšší v tónu. Chrapot obvykle doprovází nějaký typ podráždění nebo zánětu hlasové schránky nebo hrtanu. Nejčastějšími důvody, proč máme chrapot, může být infekce horních nebo dolních cest dýchacích, alergie, vystavení toxickým chemikáliím nebo plynům nebo zneužívání hlasu. V tomto článku probereme, co signalizuje dlouhodobý nebo chronický chrapot.

Klíčové věci:

 • Přetrvávající chrapot může signalizovat mnoho věcí, proto by se neměl ignorovat.
 • Prvním krokem může být podpůrná terapie, jako je hydratace, inhalace páry, zvlhčování, vyhýbání se polutantům nebo dráždivým látkám, jako jsou ty v životním prostředí.
 • A co je nejdůležitější, bližší pohled na hlasovou schránku poskytne vodítko k příčině chrapotu. Některá řešení mohou kromě léků vyžadovat menší chirurgický zákrok. V mnoha případech může být životně důležitá i logopedie a způsob, jakým používáme svůj hlas.

Mnoho ORL lékařů může mít silné podezření na to, co je příčinou vašeho chrapotu, ještě předtím, než vás vyšetří.

Jak mluvím?

Naše hlasy jsou koordinovaným úsilím ze zvuku a rezonance produkované našimi hlasivkami, strukturami v našich ústech, krku a nosu a naším vědomým úsilím kontrolovat, jaké zvuky vydáváme. Můžeme hlásat slova, ale bez nějaké zvukové produkce nic nevyjde.

Lidé, kteří se dusí jídlem, jsou ilustrací toho, jak mluvíme.

Mohou slova vyslovit ústy, dokonce se pokoušet protlačit vzduch přes hlasivky, ale ačkoli se snaží něco říct, v tomto případě křičí o pomoc, nemohou mluvit.

Dalším příkladem jsou pacienti, kteří měli rakovinu ve své hlasové schránce. V mnoha případech je vzduch, který dýchají, odveden pryč od jejich hlasivek, pokud je vůbec ještě používají. Jedním z řešení, jak je přimět znovu mluvit, je nabídnout jim umělou zvukovou skříňku, která bude vydávat zvuky, aby mohli vytvářet řeč.

Důležitost hlasové schránky je vytvářet zvuky. Tvorba řeči je na nás a na tom, jak použijeme ústa, nos a hrdlo, abychom ze zvuků udělali něco, čemu ostatní rozumějí.

Modulace zvuku nebo kvalita vašeho hlasu zahrnuje výšku, hlasitost a tón může mít hodně společného s velikostí a tvarem vašich hlasivek, s tím, jak se pohybují nebo nepohybují, a s rezonujícími dutinami, jako je váš nos, nosní dutina, a vaše dutiny.

Co mám dělat, když můj hlas zůstane chraplavý?

Pokud váš hlas zní přibližně po třech týdnech stále jinak, zejména pokud se zotavujete z nedávného respiračního onemocnění, měli byste navštívit svého lékaře.

Dalším důležitým aspektem je, že pokud máte chrapot, který je doprovázen potížemi s polykáním, knedlíkem na krku nebo krku, bolestí při polykání nebo mluvení, může to být tím, že chrapot je signálem, že se děje něco jiného.

Čím je můj hlas jiný?

Vaše hlasivky jsou jemně vyladěné nástroje a jsou pro vás jedinečně specifické. Dlouhodobý nebo chronický chrapot nebo laryngitida znamená, že existuje určitý typ změny samotné hlasové schránky. Mnohokrát se jedná o nevratnou změnu ve výstelce překrývající hlasivky nebo vokální svaly.

Vzorce změn na hlasivkách se mohou lišit. Reaktivní nebo reparativní procesy mohou nastat v závislosti na příčinách, které mohou zahrnovat:

 • Zánět.
 • Edém (otok).
 • Hyperémie (zarudnutí).
 • Infiltrace a proliferace slizniční výstelky v závislosti na reakci.

Zánětlivý proces může poškodit jemnou výstelku hlasové schránky, zejména zadní nebo zadní stěnu. Zde je otvor pro náš jícen. Odborný termín pro tuto oblast je krikopharyngeální oblast a svaly ji ovládají.

Tuto oblast může postihnout například gastroezofageální reflux.

Zadní oblast hlasové schránky také hraje roli odsunu hlenu z tracheobronchiálního stromu. Existují jemné vlasové buňky nebo řasinky, které se pohybují ve vlnách nebo rytmu. Pokud dojde k poškození řasinek, výsledný hlen zůstává na zadní stěně hlasové schránky a může vyvolat kašel.

Hlen, který zůstává na hlasivkách, může také způsobit jejich zamrznutí nebo přestat fungovat. Toto se nazývá laryngospasmus a může být život ohrožující. Dobrým příkladem laryngospasmu je dušení jídlem, jak bylo popsáno výše, nebo reakce na škodlivou chemikálii.

Co použije můj lékař, aby zjistil, proč chraptím?

Pokud vás lékař léčil s onemocněním horních nebo dolních cest dýchacích a stále zůstáváte chraptiví nebo máte jiný problém, jako je šíje, je pravděpodobné, že budete muset navštívit specialistu na ORL.

Budou získány laboratorní studie, včetně:

 • Kompletní krevní obraz.
 • Kultury sputa a citlivost na bakterie, viry a houby.
 • Kultura a citlivost výtěru z nosu nebo krku.
 • Sérologické markery autoimunitních poruch.
 • Studie k vyloučení tuberkulózy a syfilis, pokud jsou indikovány.

Zobrazovací studie mohou být užitečné, včetně:

 • Boční prostý rentgenový snímek krku.
 • Rentgen hrudníku.
 • CT a MRI vyšetření.
 • Studie polykání barya pro hodnocení jícnu a žaludku.

Jediným nejcennějším nástrojem, který bude váš lékař ORL používat, je přímá laryngoskopie. Provádí se buď jednoduchým zubním zrcátkem a intenzivním světlem, nebo pomocí modernější technologie známé jako flexibilní fibrooptická nazofaryngolaryngoskopie. Toto je dlouhé, komplikované slovo, které znamená tenkou trubici se světlem a obvykle se používá kamera k prozkoumání zadní části krku a hlasové schránky.

V některých případech je důležité, aby byl pacient v anestezii, aby mohla být provedena přímá laryngoskopie s rigidním laryngoskopem pro podrobnější vyšetření, které může zahrnovat biopsii, kultivace a stěry pro identifikaci možných původců. To je také případ, kdy lze posoudit další abnormality, jako jsou polypy hlasivek nebo uzliny.

Další metodou zkoumání hlasové schránky je použití videostrobu. To se používá, pokud byl z diagnózy vyloučen nádor nebo jiné abnormality. Tento postup může poskytnout významné informace týkající se charakteristik vibrací a pohybu hlasivek.

Kopřivu často poznávají lidé, kteří se neúmyslně potírali o tuto rostlinu a zažili pálivou a svědivou vyrážku, kterou způsobuje. Kromě své schopnosti způsobovat nepohodlí je kopřiva dvoudomá bohatá na živiny a má léčivé vlastnosti.

Klíčové věci:

 • Kopřiva dvoudomá je rostlina, jejíž semena, listy a kořeny byly po staletí využívány jako výživný zdroj potravy a léčivý prostředek.
 • Tato rostlina je plná esenciálních vitamínů, minerálů, aminokyselin a polyfenolů. Jeho vysoce výživné vlastnosti z něj dělají vynikající volbu pro podporu celkového zdraví.
 • Kopřiva dvoudomá je klasifikována jako alternativa kvůli její údajné schopnosti postupně podporovat obnovu normálního tělesného zdraví.
 • Mezi potenciální zdravotní přínosy kopřivy dvoudomé patří podpora zdraví prostaty, regulace krevního tlaku a hladiny cukru v krvi, snížení zánětu a bolesti při artritidě a zmírnění sezónních alergií nebo senné rýmy.
 • Přestože přínosy kopřivy jsou stále více podporovány vědeckými výzkumy, mnoho údajů zůstává předběžných, jak je to běžné u rostlinných léků.

V tomto článku se budeme zabývat druhy kopřivy dvoudomé a které rostlinné živiny byly ve studiích nalezeny, aby pomohly obnovit správné fungování tělesných orgánů a systémů.

Co je to kopřiva dvoudomá?

Kopřiva dvoudomá, vědecky známá jako Urtica dioica, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi Urticaceae, známé také jako čeleď kopřivovitých. Navzdory tomu, že je často považována za plevel nebo rostlinu, která hojně roste v nechtěných oblastech, byla tato rostlina v historii používána k různým účelům, včetně výroby textilií, jako jsou látky, lana a rybářské sítě. Kopřiva je dnes oblíbenou rostlinou používanou v potravinářství i v lékařství. Venkovské komunity, jako jsou skupiny v Nepálu, používají kopřivu pro její vysoký obsah živin a léčivé vlastnosti.

Tato rostlina je bohatá na základní vitamíny, minerály, bílkoviny a bioaktivní sloučeniny, což z ní činí vysoce výživnou a zdraví prospěšnou variantu. Jak věda začíná potvrzovat, bioaktivní sloučeniny nalezené v kopřivě dvoudomé mohou podporovat zdraví prostaty, regulovat hladinu krevního cukru a krevního tlaku, snižovat záněty a bolesti při artritidě, posilovat funkci jater a nabízet řadu dalších potenciálních zdravotních výhod.

Druhy kopřivy dvoudomé

Rostlina kopřivy rozšířená na různých stanovištích po celém světě je identifikována na 46 různých druhů. Mezi nimi je nejznámější a nejstudovanější druh Urtica dioica L., který zahrnuje tři odlišné poddruhy souhrnně označované jako kopřiva dvoudomá.

Vědecký název poddruhu Běžné jméno
Urtica dioica ssp. dioica L Kopřiva dvoudomá
Urtica dioica ssp. gracilis Kopřiva americká, kopřiva kalifornská
Urtica dioica ssp. holosericea Kopřiva dvoudomá, kopřiva štíhlá, kopřiva jitrocelá

Více informací – https://normadex-official.top/czech/ .

Contents