Mõnikord võib kaksikud ilmale tuua vaginaalse sünnituse teel

Mõnikord võib kaksikud ilmale tuua vaginaalse sünnituse teel

Preeklampsia ravi

Lapse sünnitamine on preeklampsia ainus ravim. Kerge preeklampsiaga patsiendid kutsutakse sageli esile pärast 37. rasedusnädalat. Tavaliselt paigutatakse patsient haiglasse ja kontrollitakse preeklampsia süvenemist. Kui laps on enneaegne (vähem kui 37 nädalat), võib kopsude küpsuse kiirendamiseks anda steroide. Kui raske preeklampsia tekib pärast 34. nädalat, kuid enne 37. nädalat, võib krampide või eklampsia vältimiseks kaaluda induktsiooni.

Kui lapsel on ebakindel pulss või membraanide rebend, tuleks raske preeklampsiaga naised sünnitada sünnituse esilekutsumise või keisrilõike teel.

On ka muid tõsiseid tunnuseid, mis nõuavad viivitamatut sünnitust, nagu väga väike laps, madal lootevett, kontrollimatu vererõhk, platsenta irdumus, vähene uriinieritus, trombotsüütide arv alla 100 000, õhupuudus vedelikust kopsudes, krambid, püsiv peavalu, või HELLP-sündroomi areng.

Magneesiumsulfaatravi antakse kõigil raske preeklampsia juhtudel krampide ennetamiseks või krampide raviks.

Preeklampsia esinemissagedus USA-s on tervetel, sünnitamata (esimesega) naistel kaks kuni kuus protsenti. Kogu maailmas on see määr viis kuni 14%. Tavaliselt ilmneb see pärast 34 rasedusnädalat, 90% juhtudest. Kõige raskemas vormis, mida nimetatakse eklampsiaks, tekivad krambid. Kui magneesiumi ei manustata, tekivad ühel naisel 200-st krambid.

Kaksikrasedust peetakse mitmikraseduseks. See võib juhtuda, kui vabaneb rohkem kui üks munarakk ja mõlemad on viljastatud spermaga. See kehtib vennaskaksikute kohta, kes on tavalisemad kui identsed kaksikud. Identsed kaksikud tekivad siis, kui viljastatud embrüo lõheneb ja implanteerub seejärel emakasse. Viljakusravimid ja vanem ema vanus on kaks mestimise riskitegurit. Seal võib olla kaks platsentat, mida nimetatakse dikoorioonilisteks kaksikuteks (DC) või üks platsentat, mida nimetatakse monokorioonilisteks kaksikuteks (MC).

Peamised pakkumised:

  • Kaksikrasedust võib tekkida siis, kui vabaneb rohkem kui üks munarakk ja mõlemad on viljastatud spermaga. See kehtib vennaskaksikute kohta, kes on tavalisemad kui identsed kaksikud.
  • Identsed kaksikud tekivad siis, kui viljastatud embrüo lõheneb ja implanteerub seejärel emakasse.
  • Kaksikute emadel on suurenenud risk, nagu hüpertensiivsed häired, peamiselt preeklampsia ja rasedusdiabeet.
  • Tervisliku raseduse ja eduka sünnituse tagamiseks tehke koostööd oma tervishoiumeeskonnaga.

Kaksikuid on kolme tüüpi, mis põhinevad koorionitel (välimine membraan) ja amnionitel (sisemembraan):

  • Dikorion-diamniootilised – kaksikud, kellel on oma koorionid ja lootekotid. Tavaliselt ei jaga neil platsentat ja nad võivad olla vennalikud või identsed.
  • Monokorioon-diamniootiline – kaksikud, kes jagavad koorioni, kuid neil on eraldi lootekotid. Nad jagavad platsentat ja on identsed.
  • Monokorioon-monoamnioniline – kaksikud, kes jagavad ühte koorioni ja ühte lootekotti. Nad jagavad platsentat ja on identsed.

Kaksikute põhjused ja riskid

Kuigi kunstliku viljastamise tehnoloogiad on kasvanud, on kaksikraseduste arv alates 2014. aastast vähenenud.

Kaksikrasedusega on seotud palju riske, mis hõlmavad enneaegset sünnitust, tserebraalparalüüsi, kasvupiiranguid, surnultsündimist ja surma pärast sündi. Enneaegsus sünnib 50% juhtudest kas kontraktsioonide tõttu, mis ei lakka, või seetõttu, et üks beebidest on ohus. Samuti seisavad nad silmitsi ainulaadsete riskidega, mida võivad kogeda ainult kaksikud, mida kirjeldatakse allpool.

Kaksikute emadel on suurenenud risk, nagu hüpertensiivsed häired, peamiselt preeklampsia ja rasedusdiabeet. Naistel võib tekkida ka hullem rindade hellus ja iiveldus.

Kromosomaalsete kõrvalekallete sünnieelne sõeluuring

Kaksikute kromosomaalsete kõrvalekallete sõeluuringut saab teha mitteinvasiivse sünnieelse testiga (NIPT) või kombineeritud testiga, mis hõlmab ema vanust, kaela (kaela tagaosa) läbipaistvust, seerumi rasedusega seotud plasmavalgu-A taset ja β- inimese kooriongonadotropiini tase.

Mõned arstid eelistavad kasutada ainult ema vanuse ja kaela läbipaistvuse mõõtmist. NIPT mõõdab loote rakuvaba DNA-d ema vereringes.

Ema muutused kaksikutel

Kaksikutega rasedate naiste toitumisvajadus suureneb 300 lisakalorilt päevas 600 lisakalorini. Soovitatav on madala kuni mõõduka intensiivsusega harjutus, kuid kui tekivad enneaegsed kokkutõmbed, tuleb see peatada ja sageli on vaja voodipuhkust.

Loote kasvu hindamine

Kaksikute sünnikaal on üldiselt väiksem kui ühe lapse sünnikaal. Ultraheli diagnoositakse tavaliselt esimesena kaksikud ja järjestikuseid ultraheliuuringuid tehakse kogu raseduse ajal, kuna kaksikud võivad rahvarohkete tingimuste tõttu kasvada aeglasemalt ja nad peavad jagama oma ema toitaineid.

Soovitatav on kasutada kaksikkasvu diagramme, mitte võrrelda nende kasvu üksikute beebidega, kes kipuvad olema suuremad. See aitab vähendada kaksikute arvu, kes on diagnoositud rasedusaja või loote kasvupiirangu (FGR) jaoks liiga väikeseks.

Monokoriooniliste (MC) kaksikutel on tavaliselt FGR ja kõrgem perinataalne suremus võrreldes dikooriooniliste (DC) kaksikutega.

Ultraheli soovitused varieeruvad sõltuvalt MC-st ja DC-st, kusjuures DC-kaksikud saavad neid iga nelja nädala järel ja MC iga kahe nädala järel. Ühel või mõlemal kaksikul võib diagnoosida FGR. Sõltuvalt kahe kaalu lahknevusest võib juhtimine erineda ja riskid on suuremad, kui lahknevus on märkimisväärne.

Loote Doppleri mõõtmised (verevool erinevates naba-/platsenta veresoontes) võimaldavad tuvastada platsenta puudulikkust ja kaksikaneemia-polütsüteemia (liigsed vereliistakud) järjestust (TAPS) ja loote ohtu kaksik-kaksikute transfusiooni sündroomi (TTTS) ja FGR korral.

Loote kasvupiirangu juhtimine

Iga kaksiku FGR-st tingitud riski hindamiseks kasutatakse mitut meetodit. Varajane sünnitus võib olla soovitatav, kui platsentas on veresooned, mille kaudu üks kaksik saab saata oma verd https://animale-me-gummies-official.top/ teisele kaksikule, näiteks kaksik-kaksikute vereülekande korral või kui üks laps. sureb emakasse. See stsenaarium on veelgi kohutavam, kuna surnud lootekoe võib saata ellujäänud kaksikule.

Suuremate enneaegse sünnituse (68%), emakasisese surma (15%) ja neuroloogiliste tüsistuste (26%) riski tõttu ellujäänud kaksikul juhul, kui FGR-kaksik sureb, võib olla vajalik sünnieelne sekkumine valikulise katkestamise näol. või laserravi ühendatud veresoonte blokeerimiseks. Raskematel juhtudel enne 26 nädala möödumist soovitatakse tõenäolisemalt katkestada.

Tarneaeg

Pärast 26. rasedusnädalat võib ühe kaksiku raske FGR korral kaaluda varajast sünnitust, kuna väiksema kaksiku puhul võib tekkida surnultsünd. Kopsude küpsuse suurendamiseks antakse steroide kaks päeva enne sünnitust. Iga juhtum on erinev ja DC-kaksikute puhul on parem oodata 30 nädala möödumiseni, kui ühel kaksikul on raske FGR.

Kui mõlemad kaksikud kasvavad normaalselt, on asjakohane oodata spontaanset sünnitust või plaanilist keisrilõiget umbes 36–37 nädala pärast.

Kaksikute puhul on keisrilõikega sünnituse võimalus suurem. Mõnikord võib kaksikud ilmale tuua vaginaalse sünnituse teel. See sõltub:

  • Imikute arv, nende asend, kaal, lootevesi ja tervis. Kui mõlemad lapsed on pea ees, suurendab see vaginaalse sünnituse võimalust.
  • Teie tervis ja sünnitus kulgeb.
  • Teie sünnitusabi-günekoloogi kogemus.

Twin-Twin Transfusiooni sündroomi ravi

Twin-Twin Transfusion Syndrome (TTTS) diagnoos põhineb lootevee tasemetel, mis kahe kaksiku vahel oluliselt erinevad. TTTS-iga MC-kaksikute riskid on suuremad kui DC-kaksikute puhul.

Emakasisene laserravi võib seda amnionivedeliku taseme erinevust vähendada ja tulemusi parandada. Mõnel juhul võib vedeliku tühjendamine kaksiku kotist koos suure amniootilise vedelikuga tulemusi parandada, kui laserravi ei saa teha.

Pärast TTTS-i laserit on sünnitus tavaliselt kavandatud umbes 34 nädalaks, kuna uuringud näitavad, et perinataalse surma või raske ajukahjustuse risk väheneb oluliselt, kui sünnitus toimub 34 nädala pärast. Kuid see on vastuoluline ja kui see on stabiilne, võib sünnitust edasi lükata 36–37 nädalani.

Preeklampsia sõeluuring ja ennetamine

Kasutades ema riskifaktorite, seerumi biokeemia, keskmise arteriaalse rõhu ja emakaarteri Doppleri kombinatsiooni, saab mõõta enneaegse preeklampsia tekke riski. Üksikutel patsientidel võib aspiriin vähendada preeklampsia esinemissagedust, kuid kaksikute kohta pole uuringuid tehtud. Enamik arste soovitab aga kaksikraseduse korral aspiriini.

Enneaegse sünnituse sõeluuring, ennetamine ja ravi

Kaksikrasedustel on enneaegse sünnituse risk suurem kui üksikute imikutega. Pool tarnitakse enne 37 nädalat ja 15% enne 34 nädalat. Emakakaela pikkusega sõeluuring transvaginaalsete ultrahelimõõtmistega võib olla hea hindamisvahend asümptomaatilistel naistel. Cerclage (protseduur, kus emakakaela kinniõmblemiseks kasutatakse õmblusi) roll lühikese ja laienenud emakakaela puhul on aga vaieldav.

Ema kortikosteroidid võivad vähendada perinataalse surma, respiratoorse distressi sündroomi (RDS), intraventrikulaarse hemorraagia ja nekrotiseeriva enterokoliidi esinemissagedust enne 34-nädalast enneaegset sünnitust.

Kaksikrasedusega on seotud palju riske nii kaksikutele kui ka nende emale, kes võivad kogeda rohkem väljendunud sümptomeid kui ühe lapsega rasedatel. Kui olete kaksikutega rase, pakkuge regulaarset sünnieelset hooldust, ideaalis sünnitusabi-günekoloogi juures.

Rasedus on enamasti ema ja lapse jaoks ohutu füsioloogiline seisund. Mõnel juhul võib rasedus olla ohtlik emale, lapsele või mõlemale.

Peamised pakkumised:

  • Mõnel juhul võib rasedus olla ohtlik emale, lapsele või mõlemale.
  • Esimese trimestri hädaolukorrad võivad hõlmata raseduse katkemist ja emakavälist rasedust.
  • Teise trimestri hädaolukorrad võivad hõlmata platsentaprobleeme või ema traumat.
  • Kolmanda trimestri hädaolukorrad võivad hõlmata enneaegset sünnitust või membraanide rebenemist või preeklampsiat ja eklampsiat.
  • Rääkige oma tervishoiuteenuse osutajaga sellest, mis on raseduse ajal hädaolukord.

Rasedus algab ajal, mil viljastatud munarakk implanteerub emakasse ja kestab ligikaudu 40 nädalat, arvestatuna esimese nädalaga, mis algab esimese menstruatsiooni ärajäämise päevast.

Contents